Festival detí

Slovensko ako jediná krajina v Strednej Európe nemá pre deti a mladistvých vytvorený žiaden ucelený festival zameraný na umenie. Často ide o živé podujatia, na ktorých môžu byť deti po prvýkrát v blízkom kontakte s umením a dotknúť sa ho inak ako ho poznajú zo školy. V posledných rokoch navyše deti opúšťajú umelecké záľuby a vymieňajú ich za prvoplánovú zábavu cez počítače a internet. Napriek tomu, že umenie sa postupne u detí stáva menej obľúbené, je možné ich ním stále zaujať. Je však nutné sa priblížiť k ich chápaniu umenia, súčasným jazykom kultúrnych a umeleckých žánrov, ktoré vstupujú do popredia posledné roky.


Multi-žánrový FESTIVAL DETÍ v Trenčíne sa zaoberá umeleckou a kreatívnou činnosťou. Jeho ambíciou je ponúknuť plnohodnotný edukatívno – kultúrno – zábavný program, ktorý moderným spôsobom bude deti nielen zabávať, ale aj vyučovať. Prioritou festivalu je tvoriť koncepciu, na ktorej spolupracujú odborníci na výchovu a vzdelávanie detí a mládeže. Nakoľko je dnes mladý divák presýtený informáciami, hlavnou myšlienkou Festivalu detí je vyučovať umenie prostredníctvom zážitkov a emócii. Rovnako je nutné staviť na rôznorodosť a zároveň prinášať divákom to, čo je pre nich aktuálne práve teraz a čo je zaujímavé pre daný vek.


Usilovne pripravujeme 2. ročník (2017)


2. ročník Festivalu detí s hlavnou témou „OTVORENÝ ATELIÉR“ sa uskutoční 27. júna 2017 v utorok od rána v priestoroch KC Hviezda Trenčín. Festival detí sa koná pod záštitou viceprimátora mesta Trenčín Jána Forgáča. Ťažiskom festivalu je filmová sekcia pre základné školy zameraná na kreatívne formálne spracovanie krátkych filmov, ktoré pobavia, ale aj poučia mladého detského diváka. Pre teenegerov je pripravený výber krátkych animovaných filmov z festivalu Ančafest 2016 exkluzívne pripravený pre Festival detí 2017. Cieľom oboch sekcií je prezentovať deťom rôzne možnosti spracovania filmu i animácie, rozosmiať i poučiť a zároveň publikum motivovať k premýšľaniu.

Po projekcií program pokračuje sprievodnými aktivitami z dielne KC Aktivity v podobe výtvarných, kreatívnych mini workshopov, kde majú možnosť pracovať s rôznymi výtvarnými technikami a  prístupmi. Paralelne budú prebiehať rozsiahlejšie workshopy zamerané na grafiku a ďalšie výtvarné ateliérové presahy pod vedením profesionálnych výtvarníkov. Galéria M. A. Bazovského prispeje tiež k programu v podobe kreatívnej foto dielne luminografie.

Napriek komornejšej atmosfére v porovnaní s prvým ročníkom bude program pestrý a príťažlivý pre detského diváka. Cieľom Festivalu detí je, aby každý odchádzal pozitívne naladený a obohatený nielen vedomosťami, ale aj kreatívnou a tvorivou energiou.


Program 2. ročníka


27. 6. 2017 pre Základné školy v KC HVIEZDA Trenčín:

 • projekcia krátkych filmov od 9,00 do 10,00
 • kreatívny sprievodný program od 10,00 do 10,45

27. 6. 2017 pre Stredné školy v KC HVIEZDA Trenčín:

 • projekcia animovaných filmov TOP Anča fest 2016 od 11,00 do 12,00
 • kreatívny sprievodný program od 12,00 do 12,30

Cena: 2 € / os.
Kontakt: Mgr. art. Štefan Oliš, 0902 258 555, olis@trakt.sk


O 1. ročníku (2016)


Hlavnou témou úvodného ročníka bol „FILMOVÝ SVET“, ktorý sa detským divákom predstavil nielen v podobe samotného videa a filmu, ale aj pomocou iných umeleckých disciplín. Film dnes deti stále baví a nezatracujú ho. Práve naopak – vďaka kvalitnej technike môžu dnes deti jednoducho vyrábať autorské filmy, alebo zábavné videá. Film spája ostatné umelecké disciplíny a vytvára z nich celok. Pre film je totiž rovnako dôležité aj herectvo, hudba, kostýmy, architektúra alebo výtvarné umenie. Film učí kreatívnej spolupráci a jeho výsledok je priam ideálny mediálny výstup a vzhliadne ho veľa divákov, čo malých tvorcov povzbudí v ďalšej tvorbe.

Film ako nosná téma festivalu zároveň korešpondoval aj s ideou priblížiť koncepciu k regiónu, v ktorom sa festival odohráva. Trenčiansky kraj a okolie Trenčína má na Slovensku totiž prvenstvo, ktoré je ideálne pre FESTIVAL DETÍ. V malom mestečku Lednické Rovne, ktoré leží v okrese Púchov, sa pred 120 rokmi objavil prvý filmový režisér na Slovensku. Bol ním syn majiteľa slávnej sklárne a volal sa Eduard Schreiber. Práve on bol prvý, kto na Slovensko priniesol kameru a začal s ňou točiť krátke filmy. Dokonca vytvoril aj prvú hranú grotesku na našom území, ktorá sa volala Únos. Meno tohto prvého slovenského filmára však čoraz viac upadá do neznáma, preto sme rodáka z nášho kraja vytiahli na svetlo sveta práve počas 1. ročníka FESTIVALU DETÍ v Trenčíne.

 

 

Na Festivale detí však filmy tvorili aj samotné deti. Prihlasené žiačky sa zúčastnili filmového workshopu s témou groteska. Slávnostnú premiéru zhotoveného krátkeho filmu Všetko za fotku ocenil aj náš vzácny hosť Juraj Nvota. Okrem toho sa festivalový diváci dozvedeli - kto stojí pri zrode filmu - výstava Film. tvorcovia, ale aj prostredníctvom kreatívnych sprievodných podujatí, či interaktívnej inštalácie v priestoroch Domu Armády. Vzdelávať sa však mohli aj pedagógovia a rodičia, ktorých čakal festivalový seminár o hrozbách internetu. Festival detí sa dotýkal aj obľúbeného fenoménu dnešnej doby – youtuberov. Počas talkshow známeho moderátora Pištu Vandala sa predstavil obľúbený youtuber TJTN Matúš, ale aj rodáčka z Trenčína Alžbeta Harry Gavendová a zo zahraničia český gamer Jacob Gofelin.

 

 

Významnou súťažou 1. ročníka bola Hlavná cena detského diváka. S témou filmový svet a groteska sa súťaže prihlásilo takmer 40 filmov z celého Slovenska. Súťažná platforma so zameraním pre mladé filmárky a mladých video tvorcov (do 15 rokov) doplnila bohatý program festivalu. Každý kreatívny žiak / žiačka / kolektív mal možnosť zapojiť sa. Ako? Jednoducho, tým že natočil krátky film, a prihlásil sa do festivalovej sútaže. Porota následne vybrala 9 najlepších snímkov do súťažnej sekcie v ktorej o víťazoch hlasovali diváci – deti v kinosále.

Súťažné filmy

 1. Súkromná základná škola Nová Dubnica – groteska A NIE JE TO (5:20), výroba: Jonáš Štepita, Viktória Kubalošová, Andrej Hošták, Adrián Kaštíl, Natália Janechová, Nicolas Obetko, Michaela Almášiová
 2. Základná umelecká škola Rimavská Sobota – groteska KRVAVÉ VIANOCE (4:14), výroba: Matúš Lacko, Patrik Kovács, Matthias Kasar, Max Csank, Adam Icsó, Kapor Karol
 3. Základná škola Hodžova v Trenčíne – krátky hraný film HODINA MATEMATIKY (3:25), výroba: Adam Šalát
 4. Základná škola Vyhne – rozprávka KARKULKA (4:13), výroba: Martina Durčáková, Sofia Lepeňová, Viviane Marchal
 5. Základná škola Ďumbierska Banská Bystrica – animovaný film VAJO A WAJO (1:10), výroba: Matej Šuhajda
 6. Základná škola Hodžova v Trenčíne – hraný film LONER (12:53), výroba: Adam Šalát
 7. Základná umelecká škola Petra Michala Bohúňa v Dolnom Kubíne – groteska TAK TI TREBA (5:10), výroba: žiaci literárno-dramatického odboru a audiovizuálneho a mediálneho odboru
 8. Základná škola Vyhne – krátky film FRAJER (1:42), výroba: žiaci Základnej školy Vyhne
 9. Súkromná základná škola Nová Dubnica – groteska KUNG FU BABKA (4:33), výroba: Adam Porubčan, Erick Vozár, Jakub Benčo, Matej Gyurkovský, Maroš Hrehuš, Samuel Cihlár

Víťazi

Víťazom Hlavnej ceny detského diváka sa stal s najväčším počtom hlasov mladý filmár z Trenčína Adam Šalát zo ZŠ Hodžova v Trenčíne s hraným filmom LONER. Cenu poroty získal tvorivý kolektív žiakov zo Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici s filmom KUNG FU BABKA. Čestné uznanie si odniesli žiaci ZŠ Vyhne za film FRAJER a Matej Šuhajda zo Základnej školy Ďumbierska v Banskej Bystrici za krátku animáciu VAJO A WAJO. Ceny víťazom osobne odovzdal významný slovenský režisér Juraj Nvota. Srdečne gratulujeme!


Program 1. ročníka


ŠTVRTOK 2. 6. 2016

ODA Trenčín

 • 9,00 - 10,30 - Školské premietanie pre 1. stupeň (filmy pre najmenšie deti, súťažné filmy, For fun crew - živé vystúpenie)
 • 9,30 - 14,00 - Workshop hraného filmu 1. časť
 • 11,00 - 12,30 - Školské premietanie pre 1. stupeň (filmy pre najmenšie deti, súťažné filmy, For fun crew - živé vystúpenie)

ArtKino Metro Trenčín

 • 17,30 -  Malý Princ - Mark Osborne prichádza s celovečerným animovaným filmom podľa svetoznámeho a kultového diela Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ.

PIATOK 3. 6. 2016

ODA Trenčín

 • 9,00 - 10,30 - Školské premietanie pre 2. stupeň (filmy pre staršie deti, súťažné filmy, For fun crew - živé vystúpenie)
 • 9,30 - 14,00 - Workshop hraného filmu 2. časť
 • 11,00 - 12,30 - FEST ANČA - víťazné filmy z medzinárodného festivalu animovaného filmu
 • 16,00 - 17,30 - Aký je život youtuberov? (TJTN Matúš, Elizabet Harry Gavendová - MojAndroid.sk, Jacob Gofelin - Česká republika), predpredaj spustený v KIC Trenčín alebo priamo na mieste.

Kaviareň Barbar, Mierové námestie 36, 911 01 Trenčín

 • 14,00 - Nástrahy internetu alebo Ako naučiť dieťa pracovať s internetom - seminár pre rodičov i pedagógov, prednáša Mgr. Janka Vindišová, PhD.  a Mgr. art Marek Janičík (vstup voľný)

ArtKino Metro Trenčín

 • 17,30 -  Robinson Crusoe na ostrove zvieratiek - Na malom exotickom ostrove žije veľmi priateľský papagáj

SOBOTA 4. 6. 2016

Námestie pred ODA Trenčín

 • 10:00 - 10:30 - Braňo Jobus
 • 10:45 - 11:30 - Pavol Seriš - Zo Zoo
 • 11:40 - 12:35 - Marínka Somarinka
 • 12:35 - 13:00 - Ako natočiť film mobilom (MojAndroid.sk)
 • 12:50 - 13:20 - ZUŠ Trenčín - Big Band
 • 13:30 - 13:45 - For fun crew
 • 13:50 - 14:35 - Bratislavské bábkové divadlo - O červenej čiapočke
 • 14:40 - 14:55 - Žrebovanie hlasovacích lístkov - ceny pre festivalových divákov
 • 14:55 - 15:10 - Hostia festivalu - rozhovor o filme Johankino Tajomstvo (Juraj Nvôta)

ArtKino Metro Trenčín

 • 15:45 - 16:30 - Sútažné filmy Festivalu detí
 • 16:30 - 16:45 - Vyhlásenie výsledkov sútaže "Hlavná cena detského diváka"
 • 16:45 - 18:30 - Johankino Tajomstvo rozprávka + diskusia s režisérom Jurajom Nvotom

Sprievodné podujatia (od 2. do 4. 6. 2016 v ODA - Dom armády Trenčín)

 • Výstava - O Eduardovi Schreiberovi - úplne prvý filmár zo Slovenska, dokonca z nášho kraja a ty ho spoznáš
 • Výstava - Ako to vidím ja - život očami dobrovoľníka, fotovýstava
 • Výstava - Filmový svet - práce ZUŠ K. Pádivého Trenčín, ktoré vznikajú počas festivalu
 • Výstava - Filmoví tvorcovia - členovia filmového štábu alebo kto to vlastne robí film?

Filmové tvorivé dielne - pripravilo tvorivé KC Aktivity

 • filmová maskérňa
 • filmová kostymérňa
 • foto kútik - zákulisie
 • som filmová hviezda

Interaktívne inštalácie - predstavil kreatívny LAB - TRAKT

 • Happy audio - zvuky a ruchy vs. ovocie a zelenina (zábavná animácia zvukov)
 • Filmová rally - interaktívna digitálna projekcia s volantom (festivalová hra)

A to nie je ani zďaleka všetko. V rámci festivalu sme pripravili pre deti dva happeningy - kreslenie filmových a rozprávkových motívov kriedami na chodníky v meste (v spolupráci so ZUŠ Trenčín) a happening zvukové prostredie, ďalej deti potešili atrakcie ako skákací hrad, koncerty, predstavenia, vyhlásenie cien, netradičné súťaže a veľa iného pre deti i dospelých pred ODU - Dom armády (na námestí bývalej jamy) v Trenčíne.

 

Partneri: 
Galéria M.A.Bazovského v Trenčíne, Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne, Súkromná základná umelecká škola Trenčín, BONA fem n.o.
Lokalita: 

Back to Top