zvukové umenie

Umenie zvuku je umelecká disciplína, v ktorej je zvuk použitý ako hlavné médium. Rovnako ako mnoho iných žánroch súčasného umenia, sound art má interdisciplinárny charakter, alebo hybridné formy. Sound art môže byť v súlade s celým radom tém, ako je akustika, psychoakustika, elektronika, hluk, ruchy, noise hudba. Zvukovým umením môžme nazvať aj hudbu, ktorá znie a poslucháči ju vnímajú ako zvukové podfarbenie prostredia a každodenného života. Stáva sa súčasťou životného prostredia. V západnom umení razili cestu zvukovému umeniu ranné príklady tvorby Luigi Russola (pionier hluku) a následné pokusy skupiny Dadaistov, Surrealistov, Situacionistov a hnutia Fluxus. Vzhľadom na rozmanitosť zvukového umenia, sa často diskutuje, či sound art patrí do oblasti buď vizuálneho umenia alebo experimentálnych hudobných kategórií, alebo do oboch. Iné umelecké línie, do ktorých sound art preniká sú konceptuálne umenie, minimalizmus, site-specific art, zvuková poézie, hovorené slovo, avantgardná poézia, umenie inštalácie a experimentálne divadlo.

Slovenčina

Extrakt festival

Novovznikajúca platforma v odbore experimentálnej hudby a jej presahov s názvom EXTRAKT FESTIVAL ponúka možnosť na autorskú realizáciu hudobníkom a umelcom pôsobiacim na slovenskej scéne. Jedným zo zámerov festivalu je integrovať novorekonštruované priestory Robotníckeho domu v Banskej Bystrici do lokálnej - mestskej a zároveň celoslovenskej umeleckej komunity a rozšíriť povedomie o týchto priestoroch širokej verejnosti.

Park camp 3

Už v poradí tretí Park camp je ďalším projektom z prostredia v trebišovského mestského parku, ktorý po roku usporiadalo OZ KONTEXT (Peter Valiska-Timečko a Branislav Zurko) v termíne 18. - 23. júla 2016. Členovia TRAKTu Lukáš Matejka a Štefan Oliš sa tento krát zhostili úlohy lektorov, spolu s externým kolegom Jánom Ančicom. Park camp III. bol zameraný pre študentov vysokých umeleckých škôl a tématicky sa sústredil na videoart a sound art.

TEDx Trenčín - V ríši divov

Sobotné jesenné ráno 3. októbra 2015 na Trenčianskom hrade bolo slnečné a živé. Otváral sa tam totiž druhý ročník prestížnej konferencie TEDx Trenčín a TRAKT bol pri tom. Hlavným programom boli prednášky 13 rečníkov z oblasti umenia, vedy, psychológie, technológie a dizajnu. Výborná atmosféra na chvíľu vytvorila spoločenstvo viac ako stovky ľudí, ktorí boli do jedného nabití pozitívnou energiou.

Workshop Happy audio - HALA

Interaktívny workshop Happy audio II. sa uskutočnil na sympóziu HALA 2015 v Trenčíne. Bývale bavlnárske závody ožili okrem iných dní 4. júna 2015 cez interaktívnu inštaláciu, ktorá pozostávala z kompozície ovocia a zeleniny, ktoré vydávali rôzne zvuky pri dotyku, alebo pohybe. Umelci, vedúci workshop pripravili pre mládež a deti úžasný netradičný zážitok a tie si to naplno mohli užívať a hrať sa na neobvyklých hudobných nástrojoch. Zahrať si na tekvici, či počuť plakať mrkvu pri krájaní sa nestáva každý deň.

Happy audio

Netradičný projekt Happy audio v koncepcii Štefana Oliša (TRAKT), Pala Soukala (TRAKT) a Lukáša Matejku (TRAKT) prebiehal ako sprievodné podujatie v Zrkadlovej sále bývalého kina Hviezda v Trenčíne v rámci podujatia Noc divadiel 2014. Workshop, ktorý bol podporený v rámci dotácie Fóra akčnej mládeže mesta Trenčín bol od samého začiatku postavený na kreatívnom experimente. Cieľ sa podarilo splniť do bodky a tento zážitok je určite cennou skúsenosťou pre divákov ako aj pre organizátorov. Pričom sa ukázalo dôležité prepojenie medzi generáciami.

Odoberať RSS - zvukové umenie

Back to Top